branża kep

We współczesnym świecie usługi logistyczne, transportowe i spedycyjne (TSL) przeżywają intensywny rozwój, specjalizują się, rozbudowują i stanowią silnik dynamizujący działalność większości innych sektorów gospodarki. Jedną z czołowych branż sektora TSL, której potężny rozkwit obserwujemy również w Polsce, jest branża KEP. Czym w praktyce zajmują się firmy z tej branży? Jak obecnie kształtuje się rynek KEP w naszym kraju?

KEP – co to jest?

Branża KEP w szerokim ujęciu to sfera działalności gospodarczej obejmująca usługi kurierskie, ekspresowe i pocztowe zgodnie z rozwinięciem skrótu pochodzącego od pierwszych liter anglojęzycznego określenia Courier, Express and Postal services (CEP). Można niekiedy również spotkać się z zawężonym rozumieniem KEP jako specjalizacji ograniczonej do usług kurierskich, ekspresowych i paczkowych.

Ponieważ w praktyce firmy kurierskie coraz częściej realizują usługi dawniej zarezerwowane jedynie dla operatorów pocztowych, a i operatorzy pocztowi chętnie wkraczają na pole działania kurierów, w ostatnim czasie dominuje szersze ujęcie KEP. Dobrze oddaje ono ewolucję zakresu działania tworzących tę branżę firm. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że chociaż operatorzy pocztowi i firmy kurierskie upodobniają się do siebie w coraz większym stopniu i często oferują zbliżony katalog usług, ciągle jeszcze widoczne są między tymi grupami podmiotów konkretne różnice.

Jedną z najjaskrawszych jest to, że firmy kurierskie, w odróżnieniu od podmiotów specjalizujących się w usługach pocztowych, mają dużo bardziej urozmaicone portfolio usług. Nieustannie też poszerzają swój serwis o usługi dodatkowe, które z punktu widzenia ich klientów mają charakter udogodnień. Są to m.in. doręczenie w formule door to door, dostawa o określonej porze, a nawet w weekend czy same day delivery (dostawa tego samego dnia).

branża kep

Jakie usługi oferuje branża KEP?

Branża KEP obejmuje przede wszystkim usługi kurierskie zorientowane na szybkie dostawy listów, przesyłek i towarów o stosunkowo niedużej wadze, zwykle do ok. 30 kg. Istotnym wyróżnikiem usług kurierskich jest zwłaszcza tempo ich realizacji. Ponadto usługi kurierskie, w odróżnieniu od większości usług pocztowych, mają bardziej kompleksowy charakter. Branża KEP postawiła bowiem na liczne i różnorodne funkcjonalności, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo korzystających z nich klientów.

Przesyłki kurierskie można więc monitorować, nadawać za pobraniem, ubezpieczyć itp. Usługi kurierskie nie mają w zasadzie ograniczeń dotyczących miejsca dostawy. Firmy z branży KEP oferują zarówno przesyłki krajowe, jak i zagraniczne, a także pośredniczą w czynnościach związanych z odprawą. Branża KEP kieruje swoją ofertę do bardzo szerokiego grona klientów – działa w modelu B2B, B2C, a także C2C. W ostatnich latach bardzo silnie branża KEP związała się z branżą e-commerce i obie wzajemnie napędzają swój dynamiczny rozwój.

Otwarcie firm kurierskich na potrzeby e-sprzedawców wyraźnie odzwierciedla się w strukturze wyspecjalizowanych usług wypracowanych przez podmioty z branży KEP, takich jak np. integracja systemu e-sklepu z systemem firmy kurierskiej.

Jak wygląda rynek KEP w Polsce?

Branża KEP w Polsce poczyniła ogromny progres i nie ustępuje zasadniczo swojej konkurencji z zachodu Europy czy zza Atlantyku. Wachlarz usług kurierskich, ich innowacyjność, powszechna dostępność i elastyczność bez trudu dorównują światowym standardom. W Polsce w branży KEP działa zresztą całkiem pokaźna liczba podmiotów, którą dodatkowo powiększają pośrednicy usług kurierskich takich jak wyjątkowo prężnie działający serwis AlleKurier.pl.

AlleKurier to broker usług kurierskich, w którego ofercie dostępni są wszyscy liczący się przewoźnicy z kraju i ze świata. Za przesyłki płaci się zdecydowanie mniej niż bezpośrednio w firmach kurierskich. Ogromnym atutem, obok atrakcyjnych cen gwarantowanych przez AlleKurier, jest ponadto najwyższy standard usług i poziom obsługi klienta oraz duży wybór ofert różnych przewoźników. Poszczególne firmy można błyskawicznie ze sobą porównać, by dopasować najlepiej pasującą do indywidualnych preferencji usługobiorcy.

Na AlleKurier można przy tym wyjątkowo wygodnie nadawać online przesyłki z dowolnego miejsca i o dowolnej porze i płacić za nie równie komfortowo, wykorzystując bezpieczne płatności internetowe.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *