fulfillment

Fulfillment cieszy się wśród średnich i mniejszych firm z branży e-commerce dość dużą popularnością. Jako stosunkowo młody model biznesowy na polskim rynku nie jest on jednak jeszcze wszystkim dobrze znany i nie każdy sklep online potrafi właściwie ocenić jego walory i niewątpliwie istniejące wady. Czym jest? W jakim stopniu może się on przydać firmom handlującym w sieci? Jakie jego mankamenty i korzyści trzeba wziąć pod uwagę? Podpowiadamy, jak sprawdza się fulfillment nad Wisłą i czy faktycznie warto się na to popularne ostatnio rozwiązanie zdecydować.

Fulfillment – co to jest i czym się charakteryzuje?

Fulfillment to rozwiązanie logistyczne szyte na potrzeby e-commerce, które polega na scedowaniu obowiązków związanych z realizacją. To jest dostawą zamówień na podmiot zewnętrzny. W pełnym modelu fulfillment sklep internetowy zleca innym firmom usługi magazynowania i dystrybucji. W praktyce może się on nie tylko obejść się bez magazynu, ale też w ogóle nie musi angażować się w takie elementy procesu realizacji zamówienia jak: pakowanie towaru, jego wysyłka i doręczenie.

Wszystkim tym zajmuje się jedna lub więcej firm zewnętrznych, pozwalając przedsiębiorcy prowadzącemu e-sklep skoncentrować się na innych istotnych dla rozwoju sklepu internetowego problemach. Na przykład na promocji marki itp. Fulfillment oferowany jest przede wszystkim przez firmy logistyczne, ale także duże platformy sprzedażowe. Doskonałym przykładem jest np. usługa Fulfillment by Amazon. Warto podkreślić, że model fulfillment charakteryzuje się dość dużą elastycznością i może przyjmować różne formy pośrednie lub zredukowane. Dobrym przykładem są tu np. usługi oferowane przez AlleKurier.pl, który jako broker usług kurierskich może w ogromnym stopniu odciążyć sklep internetowy. Jak? Przejmując na siebie skomplikowane i wymagające dużego doświadczenia procesy szybkiej i bezproblemowej dostawy zamówień do klienta.

AlleKurier.pl pozwala e-sklepom na integrację systemów sprzedażowych z systemem dystrybucji. Oznacza to usprawnienie i zautomatyzowanie procesu wysyłki towarów. Dodatkowo e- sklepy mogą dzięki serwisowi AlleKurier.pl wysyłać swoje zamówienia znacznie taniej niż bezpośrednio u przewoźników. Fulfillment oferuje ponadto w wielu wypadkach (w zależności od warunków konkretnej umowy) nieco większą niezależność działania niż np. dropshipping. Całkowicie oddaje on czynności związane z magazynowaniem, kompletowaniem i dystrybucją w ręce innych firm – hurtowni posiadających towar oferowany przez sklep i firm logistycznych przejmujących procesy przewozu i dostawy tego towaru.

Jakie korzyści oferuje fulfillment prowadzącym sklepy internetowe?

Największą zaletą modelu fulfillment jest oszczędność czasu i pieniędzy. Sklep internetowy nie musi też inwestować w zatrudnienie sztabu ludzi odpowiedzialnych za obsługę magazynu czy pakowanie przesyłek, który w tradycyjnym modelu e-sprzedaży jest konieczny. Fulfillment ma ponadto szereg innych zalet. Zestawienie tych najważniejszych wyglądałoby następująco:

Zalety modelu fulfillment:
• oszczędność czasu – e-sklep może poświęcić czas konieczny do realizacji procesów logistycznych innym ważnym obszarom bieżącej działalności.
• zaoszczędzenie pieniędzy – także z powodu redukcji wydatków związanych z koniecznością posiadania, wyposażenia i obsługi magazynu.
• oszczędność miejsca – sklep internetowy można prowadzić nawet z domu.
• duży stopień zindywidualizowania usługi – scedować na firmę zewnętrzną można całość lub tylko część zadań z zakresu magazynowania i dystrybucji.
• wysoka jakość i wydajność w realizacji zadań powierzonych firmom specjalistycznym z branży logistycznej.

Co może być postrzegane jako wada tego modelu?

Kiedy sklep online powierzy wszystkie zadania związane z kompletowaniem, pakowaniem i dostawą zamówień do klienta podmiotom zewnętrznym, nie ma zbyt dużego wpływu na czas doręczenia przesyłek. Nie zawsze też może poddać paczki wysyłane do klienta personalizacji. Nie może też w pełni zadbać o ich estetyczne bądź marketingowe walory. Oto lista najważniejszych mankamentów, które wiążą się z korzystaniem z obsługi fulfillment:

Wady fulfillment:
• uzależnienie reputacji sklepu od jakości pracy firm zewnętrznych – pracowników magazynów, firm dostawczych.
• często wymagana deklaracja ilości zamówień w umowie na fulfillment i sztywna zależność opłaty za usługi niezależnie od zastojów w sprzedaży.
• standaryzacja usług związanych z dystrybucją, bez możliwości wyróżnienia własnej marki sposobem pakowania przesyłek czy ich zawartością.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *