dropshipping

Dropshipping z powodu wielu swoich walorów przyciąga uwagę coraz większej grupy osób zainteresowanych zarabianiem w sieci. Uważany jest nawet za najpopularniejszy obecnie sposób na debiut w branży e-commerce. Pozwala stworzyć sklep internetowy bez dużych nakładów finansowych. Czym jest dropshipping i co go charakteryzuje? Jakie zalety ma ten innowacyjny pomysł na e-biznes? Jakie są jego wady? Z tego krótkiego poradnika dowiesz się, na czym polega i kiedy warto na niego postawić.

Czym jest dropshipping?

Dropshipping to model biznesowy, który umożliwia założenie sklepu internetowego bez konieczności posiadania magazynu oraz organizowania procesów wysyłki towarów do kupującego. E-sklep oparty na tym modelu logistycznym oferuje produkty sprzedawane przez producenta, dystrybutora lub hurtownie dropshipping. Przyjmuje na nie zamówienia, a całą logistyką zajmuje się pierwotny sprzedawca, z którym sklep dropshippingowy ma podpisaną umowę.

W praktyce oznacza to, że prowadzący sklep online w formule dropshipping nie musi dbać o zatowarowanie swojego sklepu, ani magazynowanie sprzedawanych produktów, bo te są pod kontrolą wspomnianej hurtowni lub dystrybutora. Sklep internetowy typu dropshipping nie zajmuje się też kompletowaniem zamówień, ich pakowaniem i wysyłką do klienta. Za wysyłkę towarów również odpowiada hurtownik lub dystrybutor.

dropshipping

Kiedy sprawdza się najlepiej?

Dropshipping to doskonałe rozwiązanie dla handlu internetowego. W szczególności dla początkujących biznesów z branży e-commerce i niewielkich detalicznych sklepów internetowych. Dropshipping pozwala czerpać zyski ze sprzedaży bez dużych inwestycji i przy zdecydowanie mniejszym zaangażowaniu niż w przypadku e-sklepu prowadzonego w tradycyjnej formule. A to umożliwia prowadzenie działalności na zasadzie zajęcia dodatkowego. Ułatwia też wejście na rynek przedsiębiorcom, którzy nie mają w handlu online dużego doświadczenia. Pomaga też wtedy, gdy nie dysponują wystarczającymi środkami finansowymi, by kupić odpowiednie ilości towarów, zapłacić za ich magazynowanie i zabezpieczyć procesy logistyczne.

Warto z niego korzystać w sytuacji, gdy sprzedawca jest w stanie znaleźć w niskiej cenie produkt cieszący się dużym popytem i sprzedać go po cenie wyższej. To właśnie różnica między ceną hurtową a detaliczną stanowi zysk sklepu dropshippingowego.

Z oczywistych powodów dropshipping sprawdzi się ponadto w przypadku handlu produktami o dużych gabarytach, które wymagałyby sporych nakładów na ich transport i magazynowanie. Może być także wygodną opcją dla większych sklepów internetowych zainteresowanych urozmaiceniem swojego asortymentu. Nie ma wtedy potrzeby inwestowania dużego kapitału w testowanie atrakcyjności nowego produktu w ofercie.

model dropshippingu

Wady i zalety

Dropshipping jest postrzegany jako idealna metoda zarabiania w internecie dostępna każdemu i to bez większego wysiłku. Dropshipping znacznie ułatwia prowadzenie sklepu internetowego. Wiąże się z małym ryzykiem, niedużym nakładem czasu i energii oraz nie wymaga żadnych dużych inwestycji.

Ma jednak wady i ograniczenia, które trzeba uwzględnić w swojej strategii. Wtedy faktycznie na e-sklepie zarobić. Zwalnia on z obowiązków związanych z wysyłką towaru. Jednocześnie pozbawia prowadzącego sklep kontroli nad tym, co dzieje się z zamówieniem po jego przekazaniu do dystrybutora. Zamówienie może być zrealizowane z opóźnieniem lub innymi kłopotami, za które kupujący rozliczać będzie sklep dropshippingowy.

Dropshipping ogranicza możliwość kreowania dobrego wizerunku marki e-sklepu poprzez jakość obsługi klienta, budowanie więzi z klientem czy unikalne cechy sprzedawanego produktu. Ze względu na ogromną popularność w branży istnieje niezwykle silna konkurencja, a to wymaga od prowadzącego sklep internetowy wyjątkowej aktywności w obszarze doboru asortymentu, promocji sklepu i zdobywania zainteresowania klientów.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *