magazyn w sklepie internetowym

Magazynowanie towaru w sklepie online jest kwestią o szczególnej wadze dla prowadzących sprzedaż internetową. Nie każdy ma to szczęście, że sprzedawane produkty może przechować we własnym zakresie. Wymaga to też sporo siły i czasu, by zajmować się ich pakowaniem, wysyłką, zwrotami. Dobrze prosperującemu e-sklepowi do utrzymania oczekiwanej przez klientów dostępności produktu i zagwarantowania atrakcyjnego czasu dostawy, konieczna jest sensownie zlokalizowana powierzchnia magazynowa. Nie obędzie się także bez sprawnej i fachowej obsługi logistycznej. Które sposoby magazynowania towarów w sklepie internetowym warto wybrać? Czy e-sklep może funkcjonować bez własnego magazynu?

Jakie sposoby magazynowania towarów ma do dyspozycji e-sklep?

Magazynowanie towaru może w sklepie internetowym odbywać się na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest własna przestrzeń magazynowa. Własny magazyn dla sklepu internetowego to rozwiązanie godne uwagi, ale nie dla wszystkich trudniących się handlem w sieci. Posiadanie magazynu to duże koszty początkowe związane z wybudowaniem i jego wyposażeniem. Dochodzą do tego potem koszty stałe oraz wysoki poziom skomplikowania operacji logistycznych. Z pewnością więc dla startujących biznesów, posiadanie własnego magazynu nie jest atrakcyjną opcją.

Dla wielu e-sklepów, które osiągnęły bardzo wysoki poziom ilości zamówień czy np. oferują wielkogabarytowe produkty, samodzielnie zarządzana własna powierzchnia magazynowa może okazać się zbyt dużym obciążeniem. Popularny w niektórych modelach biznesowych dropshipping to kolejna możliwość, z której skorzystać mogą właściciele sklepów internetowych. Dropshipping opiera się na wysyłce towaru bezpośrednio od wytwórcy lub dostawcy sprzedawanego produktu. Nie wymaga on w ogóle angażowania się w kwestie logistyczne. Niestety dropshipping ma swoje wady. Wydaje się kuszący, bo pozwala sprzedawcy skoncentrować swoje wysiłki jedynie na promowaniu produktu i przyjmowaniu zamówień. Nie zawsze jednak wart jest rozważenia.

magazynowanie towaru

Najbardziej problematyczne w tym modelu sprzedaży są: niska marża, ogromna konkurencja, utrata kontroli nad czasem dostaw, obsługa zwrotów, brak personalizacji zamówień itp. E-sklep może na szczęście dziś obejść się bez magazynu i w inny jeszcze sposób. Ciekawym i często najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest bowiem outsourcing usług logistycznych. Oznacza on scedowanie zadań dotyczących magazynowania i wysyłki na firmy zewnętrzne. Outsourcing przyjmuje różnorodne, tańsze i bardziej kosztowne formy. Od podnajmu samej powierzchni magazynowej, po bardziej kompleksowe formuły usług, czyli tzw. fulfillment.

Jak mądrze zorganizować magazynowanie towarów w sklepie online?

Magazynowanie towaru w sklepie online jest na tyle różnorodne, że każdy e-sklep ma szansę znaleźć rozwiązanie optymalne dla siebie. Rozwiązanie, które bierze pod uwagę branżę, specyfikę wysyłanych towarów, ilość zamówień, ich sezonowość itp. Najlepszą wiadomością dla sprzedających w sieci jest jednak to, że nie muszą oni inwestować środków na własny magazyn ani nawet tracić czas na żmudne nim zarządzanie.

Bardzo wygodnym i bezproblemowym rozwiązaniem jest zwłaszcza formuła mieszana oparta na outsourcingu. Tutaj np. magazynowanie towaru odbywa się w wynajętych magazynach zewnętrznych, a obsługa logistyczna w całości lub częściowo pozostaje na barkach doświadczonej firmy spedycyjnej. Do magazynu firmy zewnętrznej można wówczas nie tylko kierować sprzedawane przez siebie produkty i przechowywać w nim odpowiednio duże zapasy, ale również od razu z niego wysyłać zamówienia do klientów.

magazynowanie towarów

Najem magazynu przez e-sklep jest przy tym formułą stosunkowo niedrogą, bezpieczną i gwarantuje bardzo istotną w e-commerce sprawność dostaw. Ponadto daje sprzedawcy całkiem dużą swobodę w organizacji szczegółowych rozwiązań. Umowa wynajmu magazynu może bowiem z reguły być dość elastycznie ukształtowana i gwarantować prowadzącemu sklep internetowy pełną kontrolę nad obsługą logistyczną lub tylko nad wybranymi jej elementami.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *