Przesyłki lotnicze

Transport lotniczy jest często wykorzystywany przy imporcie z dalekich krajów, na przykład z Chin. Największą zaletą drogi powietrznej jest szybkość transportu oraz jego duża dostępność, a co za tym idzie łatwość w organizacji wysyłki. Poniżej wyjaśniamy jak wyglądają różne sposoby transportu drogą powietrzną, a także jakie plusy i minusy wiążą się z nimi.

przesyłki lotnicze z chin

Jednostkowe urządzenie ładunkowe

ULD, czyli Unit Load Devices, to pojęcie ważne w transporcie lotniczym. Oznacza ono tzw. jednostkowe urządzenie ładunkowe, czyli specjalne kontenery lotnicze lub palety. Przesyłki są łączone i komponowane wspólnie tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Zarówno palety, jak i kontenery lotnicze, to bardzo popularne formy transportowania towarów na długich trasach. Są one tworzone z lekkich materiałów, co niezwykle istotne w przypadku korzystania z samolotu – obniżenie wagi ładunku pozwala na umieszczenie większej ilości przesyłek razem. Lekkość ULD nie jest jednak równoznaczna z niską wytrzymałością – kontenery i palety tworzy się z aluminium, często łączonym też z poliwęglanem. Wykorzystanie takiego materiału sprawia, że ładunki są bezpieczne i chronione przed uszkodzeniami w transporcie.

Kontenery lotnicze i palety

Kontener lotniczy jest zbudowany z podstawy, ram bocznych oraz panelów dachowych i posiada drzwi. Podstawa musi być bardzo solidna. W zależności od tego jakie ładunki transportujemy, w niektórych przypadkach wskazane jest korzystanie z kontenera posiadającego funkcję chłodzenia czy wentylację. Istnieją także kontenery składane oraz wyposażone w izolację.

Palety stanowią tańszą wersję kontenerów. Są mniej różnorodne i nie znajdziemy palet wyposażonych w dodatkowe opcje, w przeciwieństwie do kontenerów. Zaletą palet jest natomiast fakt, że mieszczą się na nie towary, które są zbyt duże, aby umieścić je w kontenerach lotniczych. Palety poleca się też do transportu produktów, które nie wymagają zakrycia, a także, gdy nie jest ono wskazane ze względu na właściwości towaru. Tym samym, paleta nie chroni jednak przed czynnikami zewnętrznymi, w przeciwieństwie do kontenera. Jak widać, oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Od indywidualnej sytuacji zależy, która metoda okaże się lepsza.

transport lotniczy z chin

Oznaczenia ULD

Istnieją ustalone międzynarodowe oznaczenia ULD, dzięki którym można uniknąć problemów związanych z odmiennymi zasadami panującymi w konkretnych liniach lotniczych czy portach. The International Air Transport Association (IATA), czyli po polsku Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, stworzyło specjalny system identyfikacji, który obowiązuje we wszystkich krajach. Oznaczenia odpowiadają konkretnym wymiarom kontenerów bądź palet, masie własnej oraz masie brutto. Kod ULD składa się z 9, 10 albo 11 znaków, a w Internecie dostępna jest pełna tabela zawierająca wszystkie oznaczenia. Rozszyfrowanie kodu nie jest trudne i bardzo ułatwia pracę z ULD.

Powietrzne usługi kurierskie i pocztowe

Najpopularniejszą metodą transportu lotniczego wśród niewielkich importerów są kurierskie przesyłki, oferowane między innymi przez firmy: FEDEX, UPS i DHL. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest ogólnodostępność tego typu firm i krótki czas transportu, natomiast największą wadą – wysoka cena. Kolejną możliwością jest korzystanie z przesyłek pocztowych, które są tanim rozwiązaniem, ale niestety czas doręczenia bywa bardzo długi, a część przesyłek ginie w drodze do odbiorcy.

transport samolotem z chin

Plusy i minusy transportu lotniczego

W porównaniu do pozostałych metod transportu, czyli drogi morskiej, kolejowej i lądowej, przesyłki lotnicze są zdecydowanie najszybsze i jest to niewątpliwie ich największa zaleta. Transport lotniczy jest także bardzo bezpieczny (poza przesyłką pocztową) i znacznie rzadziej mają miejsce opóźnienia. Samoloty kursują o wiele częściej niż przykładowo statki, stąd też nie musimy czekać długo na wylot ładunku. Dzięki krótkiemu czasowi realizacji usługi, można transportować drogą lotniczą towary, które szybko tracą na wartości lub importerowi zależy na ich niezwłocznym transporcie.

Jakie minusy ma droga powietrzna? Cena transportu lotniczego jest znacznie wyższa w stosunku do innych metod. Pojawiają się też ograniczenia względem objętości i wagi ładunków, stąd najczęściej nieopłacalne jest przesyłanie lotniczo towarów wielkogabarytowych i ciężkich.

Sprowadzanie towaru z Chin

Jeśli interesuje Cię import z Chin – zapraszamy do skorzystania z usług firmy Discolm. Jest to pośrednik w imporcie z Chin. Korzystając z kompleksowej usługi importowej tej firmy, otrzymujesz polską fakturę VAT i nie musisz martwić się formalnościami. Więcej informacji na stronie: discolm.pl

Import krok po kroku

Polecamy także poniższe wideo na temat importu z Chin, w którym Jakub Maj tłumaczy, jak zacząć przygodę z importem:

Jeśli chcesz obejrzeć wideo, KLIKNIJ TUTAJ.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *