ubezpieczenie przesyłki kurierskiej

Przesyłki kurierskie po drodze do odbiorcy trafiają w różne miejsca, a ich podróży mogą towarzyszyć kompletnie niespodziewane wydarzenia. Jeśli zdarzy się tak, że zawartość paczki ulegnie zniszczeniu, a wartość pieniężna, emocjonalna bądź sentymentalna wysyłanych przedmiotów była duża, z całą pewnością będzie to dla Ciebie spory zawód. Nie musisz jednak z tych niezawinionych przez Ciebie tarapatów wychodzić aż tak pokrzywdzony. Aby zrekompensować Ci stratę i niedogodności związane z uszkodzeniem przesyłki lub jej zgubieniem, wymyślono ubezpieczenie przesyłki kurierskiej. Ubezpieczenie paczki jest możliwe w zasadzie u każdego przewoźnika działającego na terenie Polski to dla Ciebie doskonała wiadomość.

Wszystko dlatego, że ubezpieczenie przesyłki jest dużo ważniejsze i bardziej przydatne niż często wszystkim nam się wydaje. Dlaczego warto ubezpieczyć paczkę? Na jakie formy zabezpieczenia możesz liczyć? Sprawdź to!

Ubezpieczenie przesyłki – co daje dodatkowa ochrona paczki?

Cena nadania paczki zwykle zawiera już niewielką opłatę na poczet standardowego ubezpieczenia przesyłki wysyłanej drogą kurierską. Ta podstawowa ochrona jest bardzo ważna, ale musisz też wiedzieć, że często okazuje się ona niewystarczająca. Zwykłe ubezpieczenie przesyłki, które dostaniesz w standardzie, nie zaoferuje Ci wysokiej kwoty odszkodowania. Wówczas nie tylko może się zdarzyć, że zaoferowana Ci suma nie pokryje wartości wysyłanych rzeczy, ale do tego zupełnie nie będzie w stanie zrekompensować Ci straty czasu i nadwerężonych nerwów. Może nawet i straty dobrego klienta, gdy nigdy nie doczeka się on towaru, jaki zamówił.

Są też przecież takie paczki, które skrywają przedmioty bezcenne, unikalne i takie, których nie da się zastąpić innymi. Skromne odszkodowanie z pewnością wówczas nawet nie pozwoli Ci ukoić promila Twojego żalu. Szczególnie też w przypadku, gdy nadajesz przesyłki zagraniczne, a ich długa wędrówka wiąże się ze znacznie większym ryzykiem pojawienia się sytuacji losowych. Podstawowe ubezpieczenie paczki może okazać się niewystarczające. Nadanie paczki zagranicznej nie jest najtańsze, przesyłka międzynarodowa podróżuje długo, a więc i Ty i odbiorca tracicie podwójnie dużo. Nawet jeśli uda się nadać paczkę z zamiennikiem.

ubezpieczenie przesyłki

Co, dopiero gdy we wnętrzu przesyłki znajdowały się przedmioty szczególnie cenne? Dodatkowe ubezpieczenie przesyłki kurierskiej przyda Ci więc zawsze, gdy wysyłasz przedmioty ekskluzywne i drogie, towary unikatowe, ważne dokumenty, sprzęt elektroniczny, który jest wartościowy i wyjątkowo podatny na uszkodzenia, rzeczy o wartości sentymentalnej i wspomniane przesyłki zagraniczne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowym zabezpieczeniem objąć każdą inną paczkę doręczaną przez kuriera. To pozwoli Ci spokojniej spać i łatwiej znieść wszystkie trudności związane z zaginięciem paczki lub zniszczeniem jej zawartości.

Warto ponadto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie przesyłki u przewoźnika również dlatego, że opłata za tę przydatną usługę nie jest wygórowana. Za ubezpieczenie paczki najczęściej zapłacisz jedynie kilka do kilkunastu złotych.

Jak wygląda ubezpieczenie paczki u różnych firm kurierskich?

Poza standardowym wariantem ochrony paczki, firmy kurierskie w znacznej swej większości oferują dodatkowe ubezpieczenie przesyłek, które gwarantuje wyższe kwoty odszkodowania. Przy składaniu zamówienia usługi kurierskiej można wówczas dodatkowo poprosić o taką polisę dla paczki. Opłata za ubezpieczenie przesyłki jest określona w cenniku danej firmy przewozowej, a jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od zadeklarowanej wartości paczki, a w zasadzie jej zawartości. Poszczególni przewoźnicy mogą ponadto oferować ubezpieczenie paczki u innych towarzystw ubezpieczeniowych.

ubezpieczenie paczki

Dodatkowy wariant ubezpieczenia oferują m.in.: DPD, DHL, InPost, FedEx, UPS. Procedury reklamacyjne czy np. sposób udokumentowania poniesionej straty mogą także nieco różnić się u różnych firm kurierskich. Dobrze jest więc zapoznać się z warunkami ubezpieczenia paczki u danego przewoźnika, by skuteczniej w razie nieszczęśliwego zdarzenia, dochodzić swoich praw. Warto pamiętać przy tym, że ubezpieczenie przesyłki od zniszczenia zadziała tylko, jeśli paczka została przez nadawcę prawidłowo spakowana i zabezpieczona.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *