transport towaru w kontenerze

Jeśli zamówiliśmy towar w Chinach i zleciliśmy jego transport, trafi on do kontenera morskiego niezależnie od tego czy zamówiliśmy jedną paletę czy cały kontener towaru. Różnica polega na tym, że gdy zdecydujemy się na cały kontener to będzie w nim płynął wyłącznie nasz towar. Po zaplombowaniu go plombą morską u załadowcy, przetniemy tę plombę i otworzymy drzwi dopiero u siebie na rozładunku. (Chyba, że po drodze trafi się rewizja celna.) W przypadku, gdy zamówiliśmy kilka kartonów luzem lub paletę to nasz towar zostanie załadowany do kontenera z towarami dla innych odbiorców. Rezerwujemy wtedy nie cały kontener a miejsce w kontenerze. Jak konkretnie wygląda transport w kontenerze? O tym za moment!

Najczęściej wykorzystywane rodzaje kontenerów:

  • Dwudziestostopowy 20’ kontener
  • Czterdziestostopowy 40’ kontener
  • Czterdziestostopowy podwyższany 40’HC kontener

Istnieje oczywiście wiele innych rodzajów kontenerów przeznaczonych do transportów specjalistycznych. Są to np. kontenery z regulowaną temperaturą, kontenery z otwartym dachem, kontenery platformy, kontenery cysterny itp.

Standardowy kontener 20’ (1 TEU)

  • długość wewnętrzna 590 cm
  • szerokość wewnętrzna 234 cm
  • wysokość wewnętrzna 238 cm

Kontenery 20’ są wykorzystywane do przewozu ciężkich towarów, które objętościowo nie zajmują wiele miejsca jednak waga uniemożliwia załadowanie większej ilości towaru. Maksymalna dopuszczalna waga brutto towaru wraz z opakowaniem wynosi ok 21 ton. W przypadku tak ciężkich kontenerów przewozi się je odpowiednio krótszymi/ składanymi naczepami kontenerowymi. Innym przypadkiem gdy wykorzystywane są kontenery 20’ to sytuacja, gdy zamawiamy mniejszą ilość lekkiego towaru i jest go za dużo na przesyłkę drobnicową (czyli kontener 20’ jest bardziej opłacalny niż wysłanie jako LCL) a za mało na kontener 40’. Wtedy takie dwa kontenery 20’ będą ładowane razem na naczepę kontenerową. Musimy tylko wcześniej ustalić z przewoźnikiem czy nałoży nasz kontener na przód czy na tył naczepy. W przypadku rozładunków ręcznych jest to z reguły obojętne. Przy rozładunkach rampowych kontener musi stać na tyle naczepy.

transport kontenera

Standardowy kontener 40’ (2 TEU)

  • długość wewnętrzna 1200 cm
  • szerokość wewnętrzna 234 cm
  • wysokość wewnętrzna 238 cm dla 40’ oraz 268 cm dla 40’HC

Kontener 40’HC

Po czym armator rozróżnia zabukowany przez nas kontener? Kontenery posiadają oznaczenia składające się z czterech liter i siedmiu cyfr. Po tym właśnie numerze kontenera składającym się z 11 znaków rozpoznajemy nasz kontener. Po prefiksie kontenera zazwyczaj jesteśmy w stanie rozpoznać do jakiego armatora należy kontener. Na przykład CCLU- armator China Shipping, SUDU- Hamburg Sued, APZU- APL, CMAU- CMA, MSKU- Maersk, MSCU- MSC, YMLU- Yang Ming.

Jak przygotować transport w kontenerze?

Ładując towar do kontenera musimy go dobrze zabezpieczyć aby np. przy gwałtownym hamowaniu nie przemieścił się w kontenerze i nie uległ uszkodzeniu. Wewnątrz kontenera zazwyczaj umocowane są haki i punkty zaczepień. Jeśli ładujemy towar spaletyzowany, to do kontenera 20’ wejdzie 11 europalet. Z kolei do kontenera 40’ wejdzie 25 europalet.

W sytuacji, gdy przesyłka płynie w kontenerze z innymi przesyłkami warto zastanowić się czy nasz towar ma wystarczająco wytrzymałe opakowanie i czy inne przesyłki mogą zostać nałożone na naszą paletę bądź skrzynię. Jeśli obawiamy się, że pod ciężarem innych towarów nasza przesyłka może zostać uszkodzona, musimy to zgłosić zamawiając transport. Podajemy wtedy, że towar nie jest piętrowalny (non- stackable).

Kontenery po miesięcznej podróży statkiem trafiają do wyładunku w terminalu. Następnie można je odebrać na specjalne naczepy kontenerowe. Na naczepie może znajdować się jeden kontener 40’ lub dwa tzw ‘lekkie’ kontenery 20’. Kontener przyjeżdża do nas na naczepie i towar musimy wyładować bezpośrednio z kontenera nałożonego na naczepę. Nie ma możliwości zdjąć kontenera na plac lub pozostawić go sobie na własność.

kontener

Transport w kontenerze, a rozładunek

W momencie, w którym kontener trafia na rozładunek, na jego drzwi zakładana jest plomba morska oraz plomba celna. Do przecięcia plomby morskiej, będą nam potrzebne specjalne nożyce. Sprawdzamy jej numer z listem morskim B/L by upewnić się, że po załadunku towaru do kontenera u eksportera nikt nie miał dostępu do zawartości. Numer zdjętej przez nas plomby musi się zgadzać z numerem podanym na B/L Bill of Lading.

Jeśli magazyn w którym planujemy rozładunek posiada rampę a my transportujemy towar w kontenerze 20’ przeznaczonym do połączenia na naczepie z drugim kontenerem 20’, to musimy zwrócić uwagę przewoźnikowi aby nałożył nasz lekki kontener na tył naczepy. W przeciwnym razie kontener może zostać nałożony na przód naczepy i nie będzie go można dostawić do rampy ani podjechać do niego wózkiem widłowym.

Jak to wygląda w przypadku rozładunku ręcznego? Kontener nakładany na przód kontenera nie będzie stanowił problemu. Gdy kontener zostanie nałożony na przód naczepy, to drzwi ma za kabiną ciągnika siodłowego. Ciągnik siodłowy odpina się od naczepy i mamy swobodny dostęp do towaru.

Po opróżnieniu kontener wraca do portu na wskazany przez armatora depot. W przeciwnym razie armator po kilku dniach zacznie naliczać opłaty za przestój kontenera (tzw detention).

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *