Baza odpadów

Zajmując się importem należy zapoznać się dokładnie z rejestrem BDO. W niniejszym tekście wyjaśniamy czym jest, jaki ma związek z importem oraz jak przebiega rejestracja w bazie.

Czym jest Baza Danych Odpadowych?

BDO to Baza Danych Odpadowych, a właściwie Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami, gdyż tak brzmi pełna nazwa tego systemu. Składa się on z kilku działów – rejestru BDO, ale również modułów sprawozdawczości oraz ewidencji. Rejestr pojawił się w 2018 roku, kolejne elementy dodano w 2020 roku. Wcześniej Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ) prowadził rejestr. Celem systemu jest zwiększenie kontroli nad odpadami przez państwo, a także unikanie nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem gospodarki. Wszystkie bazy dostępne są w Internecie, co ułatwia załatwianie formalności z nimi związanych.

Z Tworzyw Sztucznych, Odpadów, Recykling, Śmieci

Importerzy są zobowiązani do rejestracji w BDO

Osoby, które nie zajmowały się jeszcze importem, często nie mają świadomości, że importer musi zarejestrować się w BDO. Mogłoby wydawać się, że temat odpadów oraz sprowadzania towarów to dość odległe kwestie, ale to nieprawda. Każda osoba, która importuje do Polski, musi znaleźć się w rejestrze BDO i staje się tym samym odpowiedzialna za prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości odpadów w tym systemie.

Dotyczy to sprowadzania produktów takich, jak:

  • produkty w opakowaniach,
  • opakowania,
  • baterie i akumulatory,
  • opony,
  • oleje smarowe,
  • pojazdy,
  • sprzęt elektroniczny,
  • sprzęt elektryczny.

W tych przypadkach importer zobowiązany jest do rejestracji w BDO.

Jak zarejestrować się w BDO?

W celu rejestracji w Bazie Danych Odpadowych, należy uiścić opłatę rejestrową na rachunek Urzędu Wojewódzkiego. Opłata ta wynosi 100zł (mikroprzedsiębiorcy) lub 300zł (pozostali przedsiębiorcy) i należy ponawiać ją co roku. Dopiero gdy opłacimy odpowiednią kwotę i posiadamy dowód wpłaty, możemy dopełnić formalności poprzez stronę www.biznes.gov.pl, gdzie znajdziemy wniosek i dodatkowe dokumenty, które mogą być potrzebne (dotyczą importerów zajmujących się sprzętem elektrycznym oraz elektroniką). Czas oczekiwania na weryfikację wniosku przez Urząd Wojewódzki wynosi 7 dni. Jeśli będzie miała miejsce niezgodność w dokumentach, Urząd prześle do osoby wnioskującej prośbę o ponowną wysyłkę poprawnych dokumentów.

ewidencja odpadów

Ważne informacje

Procedura rejestracji w Bazie Danych Odpadowych kończy się nadaniem indywidualnego numeru rejestrowego, który zostaje przyznany przez marszałka danego województwa i składa się z 10 cyfr. Numer rejestrowy należy umieszczać na wszelkiego rodzaju umowach i dokumentach. Warto zapamiętać też, że importer ma 30 dni na aktualizację danych, jeśli ulegną one zmianie. W przypadku zamknięcia firmy – termin na poinformowanie o tym Urzędu wynosi 14 dni.

Co jeśli nie chcesz rejestrować się w bazie BDO?

Wiele firm oferuje kompleksowe usługi importowe i warto korzystać z ich oferty, jeśli zależy nam na sprowadzeniu produktu na teren Polski, ale liczba potrzebnych formalności przytłacza nas. Wiele osób zaczynających swoją przygodę z importem, decyduje się początkowo na tego typu rozwiązanie. Dzięki temu może skoncentrować się na wyborze importowanego towaru i rozplanowaniu dalszych działań, zamiast na rejestracji w bazie BDO czy na dokumentacji potrzebnej do odprawy celnej. Zlecenie importu stosownej firmie pośredniczącej ma swoje zalety, takie jak uzyskanie polskiej faktury VAT.

Sprowadzanie towarów z Chin

Jeśli interesuje Cię import z Chin – zapraszamy do skorzystania z usług firmy Discolm. Więcej informacji na stronie: discolm.pl

Import krok po kroku

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat importu z Chin, w którym Jakub Maj tłumaczy, jak zacząć przygodę z importem:

Jeśli chcesz obejrzeć wideo, KLIKNIJ TUTAJ.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *