czy warto korzystać z pośrednika przy imporcie

Jest wiele różnic kulturowych pomiędzy Polską a Chinami. Rozbieżności dotyczą także powszechnie przyjętych zachowań biznesowych. W przypadku importu towarów z Azji, a więc podjęcia współpracy międzykontynentalnej, niezbędny jest kontakt z ludźmi zachowującymi się i żyjącymi nieco inaczej niż my. Niejednokrotnie zdarza się, że próba importu z Chin kończy się niepowodzeniem, ponieważ zachodzą różnego rodzaju nieporozumienia podczas negocjacji.

Warto początkowo korzystać z pomocy pośrednika, aby uniknąć tego typu problemów. W późniejszym czasie, wraz ze wzrostem doświadczenia, można z powodzeniem przejąć całość importu na siebie, lecz osoby początkujące zwykle lepiej radzą sobie korzystając z usług specjalistów, nim wdrożą się we wszystkie szczegóły związane z importem oraz współpracą z Chińczykami. Oprócz różnic kulturowych mamy do czynienia również z nieuczciwymi sprzedawcami.

Problemy, które zdarzają się przy imporcie

Warto zdawać sobie sprawę z trudności i pułapek, na jakie może trafić każdy importer. Dzięki temu można przygotować się na nie, na wszelki wypadek. Do takich problemów należą:

  1. Brak kontaktu z kontrahentem – to najczęstszy problem. Kontakt urywa się zaraz po omówieniu szczegółów (np. poprzez portal Alibaba, ponieważ sprzedawca chce ominąć prowizję portalu i dąży do zawarcia transakcji poza Alibabą) lub też po przelaniu środków producent znika. Niestety będąc jedynie kontrahentem z Polski masz bardzo znikome szanse na odzyskanie w takiej sytuacji pieniędzy. Jeśli natomiast posiadasz w Chinach odpowiednie struktury – będzie to zdecydowanie działało na Twoją korzyść.
  2. Fałszywa dokumentacja. Niestety często zdarza się też, że certyfikaty, które otrzymuje importer przed wysyłką towaru, okazują się być fałszywe. Zwykle prawdę poznaje się dopiero na etapie odprawy celnej naszym kraju i przysparza wielu trudności.
  3. Towar jest inny, niż prezentowane próbki. Wiele osób przed pełnym zamówieniem decyduje się na próbki towaru, aby ocenić ich jakość i podjąć ostateczną decyzję. Czasem mamy do czynienia z sytuacjami, w których finalna partia to produkty znacznie gorszej jakości, niż wysłane wcześniej próbki.
  4. Stracona zaliczka. Kolejny problem jest związany z zaliczką – do czasu jej wpłacenia kontrahent zapewnia, że podejmuje się zamówienia i wszystko jest już ustalone. Po wpłacie zaczynają się opóźnienia, wreszcie producent informuje, że jednak nie jest w stanie wykonać zlecenia i urywa się z nim kontakt.
  5. Dopłaty. Nierzadko jest też tak, że sprzedawca informuje nas (najczęściej już po wpłacie zaliczki), że sytuacja uległa zmianie i należy zapłacić więcej lub z części wybranych opcji zrezygnować. Klient najczęściej zgadza się na dopłatę, gdyż tak jest najprościej, a sprzedawca w ten sposób zarabia na kliencie.
  6. Niedotrzymanie terminu, który został ustalony. Występują ciągłe opóźnienia i uzgodniony czas mija, a towaru nadal nie otrzymujemy.

Jak może pomóc pośrednik?

Można zapobiegać wyżej wymienionym sytuacjom, lecz potrzeba w tym celu doświadczonego specjalisty. Chęć oszczędzenia na tego typu pomocy często kończy się poniesieniem znacznie większych kosztów, ze względu na niespodziewane problemy. Ostatecznie więc, uważamy że warto zaufać specjaliście, szczególnie, że opłaty pobierane przez pośredników są stosunkowo niewysokie.

Wielką zaletą współpracy z pośrednikiem jest umowa, która nas chroni. Powinna być jak najbardziej przejrzysta, aby nie było wątpliwości, co nastąpi w przypadku problemów i kto ponosi odpowiedzialność za konkretnie wyznaczone kwestie.

Sprowadzanie towarów z Chin

Jeśli interesuje Cię import z Chin – zapraszamy do skorzystania z usług firmy Discolm. Jest to pośrednik w imporcie z Chin. Korzystając z kompleksowej usługi importowej tej firmy, otrzymujesz polską fakturę VAT i nie musisz martwić się formalnościami. Więcej informacji na stronie: discolm.pl

Import krok po kroku

Polecamy także poniższe wideo na temat importu z Chin, w którym Jakub Maj tłumaczy, jak zacząć przygodę z importem:

Jeśli chcesz obejrzeć wideo, KLIKNIJ TUTAJ.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *