wysyłka towaru z chin

Wielu początkujących importerów chińskiego towaru staje przed trudnym wyborem dotyczącym rodzaju transportu. Jakie są możliwości, która droga jest najszybsza, a która najtańsza? W tym tekście odpowiadamy na pytania o wysyłkę towaru z Chin.

Jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę z importem, powinieneś przeanalizować plusy i minusy każdego z wyżej wymienionych rozwiązań. Od wybranego rodzaju transportu wiele zależy – przede wszystkim cena usługi, a także czas realizacji zamówienia importowego. Różnice te są bardzo duże. W niniejszym tekście, chcemy omówić krótko każdą spośród najpopularniejszych metod wysyłki towaru z Chin do Polski, aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji.

rodzaje transportu

Rodzaje transportu z Chin

  1. Transport morski jest zdecydowanie najtańszą metodą. Niezaprzeczalnie cena frachtu jest największą zaletą tego rozwiązania (choć w czasie pandemii transport morski podrożał drastycznie). Plusem jest niska cena, jednak minusem długi okres oczekiwania na towar. Droga morska jest więc najlepszym rozwiązaniem w przypadku towarów, które nie są potrzebne pilnie i zależy nam na niskiej cenie transportu. Dodatkowym plusem jest możliwość przewożenia wielkogabarytowych produktów o dużej wadze.Należy brać pod uwagę, że import drogą morską trwa realnie minimum 2 miesiące. Bezpieczniej jest założyć dłuższy czas oczekiwania, aby nie rozczarować się w przypadku opóźnień. Niestety zawsze istnieje możliwość wystąpienia nieprzewidywalnych problemów, które wpłyną na rejs statku. Zatrzymuje on się w wielu portach zanim dopłynie do Polski. Epidemia i zablokowanie Kanału Sueskiego dotkliwie nadwyrężyły kondycję transportu morskiego, lecz nadal chętnie korzysta się z tej drogi, gdyż pozostaje najtańsza.
  2. Transport kolejowy – również jest popularnym środkiem transportu towaru z Chin. Czas dostawy jest krótszy niż drogą morską – łącznie realizacja trwa ponad miesiąc (sama podróż zajmuje około 2 tygodnie, lecz należy doliczyć tydzień na załadunek w Chinach i tydzień na rozładunek w Polsce). Transport kolejowy stanowi kompromis między tanim, ale powolnym transportem morskim, a błyskawicznym lecz bardzo kosztownym transportem lotniczym.
  3. Transport lotniczy ma różne ograniczenia. Nie nadaje się do transportu towarów wielkogabarytowych i ciężkich. Najczęściej importerzy korzystają z samolotów, gdy ładunki są niewielkie, lekkie, bardzo cenne i pilnie potrzebne. Transport lotniczy jest tak kosztowny, że niejednokrotnie może przewyższać koszty samego towaru, stąd nie jest to z pewnością rozwiązanie dla każdego.
  4. Transport drogowy to kolejna alternatywa (przewóz ładunków za pomocą TIR-ów). Jeszcze do niedawna nie brano takiej opcji pod uwagę, ponieważ kierowcy muszą pokonać olbrzymią trasę przez Białoruś, Rosję i Mongolię. W ostatnich latach podejmuje się jednak takie próby, a w obliczu utrudnień w transporcie morskim i kolejowym, wiele firm zajmujących się importem coraz poważniej bierze pod uwagę takie rozwiązanie.
import z chin

Jaki transport jest najlepszy?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od potrzeb importera. Zwykle największe zyski można osiągnąć sprowadzając towar drogą morską i planując sprzedaż kilka miesięcy wcześniej Jeśli jednak kluczowy jest czas, to lekkie i drobne nowinki technologiczne opłaca się czasem sprowadzić kosztowną drogą lotniczą, ponieważ w niektórych przypadkach sprzedaż takich produktów jest wysoka jedynie przez kilka miesięcy, gdy nie ma jeszcze dużej konkurencji wśród sprzedawców oferujących “hit”. Zanim dotarł by on do Polski kontenerem, popyt na taki towar mógłby bezpowrotnie przeminąć. Trzeba pamiętać, że ceny transportu ulegają szybkim zmianom – należy obserwować tendencje cenowe na bieżąco. Kontenery morskie w stosunkowo krótkim czasie podrożały od około 3 tysięcy dolarów do niemal 20 tysięcy dolarów.

Sprowadzanie towarów z Chin

Jeśli interesuje Cię import z Chin i chcesz znać aktualne ceny transportu – zapraszamy do skorzystania z usług firmy Discolm. Jest to pośrednik w imporcie z Chin. Korzystając z kompleksowej usługi importowej tej firmy, otrzymujesz polską fakturę VAT i nie musisz martwić się formalnościami. Więcej informacji na stronie: discolm.pl

Import krok po kroku

Polecamy także poniższe wideo na temat importu z Chin, w którym Jakub Maj tłumaczy, jak zacząć przygodę z importem:

Jeśli chcesz obejrzeć wideo, KLIKNIJ TUTAJ

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *