Koszty importu

Wiele osób, widząc bardzo niską cenę w zagranicznej ofercie sprzedażowej, zapomina o kosztach, które ponosi importer sprowadzając dany produkt do kraju. Poniżej wyjaśniamy od czego zależą kolejne koszty, które należy wziąć pod uwagę.

koszty importu

Ilość towaru

Ilość sztuk zamówionego produktu ma bardzo duży wpływ na ostateczną cenę jednostkową towaru. Krótko mówiąc – im więcej zamawiamy, tym niższą cenę osiągniemy. Często porównując cenę konkretnego produktu przy zamówieniu 100 sztuk oraz 100 tys. sztuk, okazuje się, że w drugim przypadku otrzymamy cenę nawet dwukrotnie niższą. Dodatkowo, przy tak dużych zamówieniach można liczyć na dodatkowe rabaty od sprzedawcy.

Kursy walut

Przy imporcie należy brać pod uwagę wciąż ulegający zmianom kurs walutowy. Wartość większości walut waha się znacząco i od czasu do czasu można zaobserwować tzw. aprecjację bądź depracjację waluty, czyli wzrost lub spadek jej wartości. Istotne jest, aby zapoznać się z tzw. kursem średnim, który obowiązuje przez pewien czas i jest podstawą do naliczania wartości celnej. Średnie kursy walut można znaleźć pod linkiem:
https://www.podatki.gov.pl/clo/kursy-walut/

kursy walut

Koszt transportu na terenie kraju zakupu

Trzeba pamiętać, że nawet jeśli posiadamy magazyn w kraju, w którym dokonujemy zakupu towaru, to odległość od fabryki do naszego magazynu może być bardzo duża, a transport kosztowny. Szczególnie ważne jest to w przypadku dużych krajów, np. Chin, które są tak ogromne, że może to być dla nas trudne do wyobrażenia. Nasz chiński magazyn może być oddalony przykładowo o 2 tys km od fabryki (dla porównania – to, mniej więcej, odległość z Polski do Hiszpanii) i trzeba uwzględnić to, przewidując koszty i czas transportu.

Wielu początkujących importerów nie ma swojego magazynu ani pracowników w kraju, z którego sprowadza towary. Korzystają oni zazwyczaj z transportu lotniczego bezpośrednio od producenta, lecz jest to najczęściej mało opłacalne, ponieważ zazwyczaj to producent zarabia na wysyłce. Koszt transportu zdecydowanie zmniejsza się, gdy importer posiada na miejscu magazyn oraz swoich pracowników, którzy konsolidują towary i wysyłają je wspólnym transportem do Polski.

koszty transportu

Koszt załadunku i transportu do kraju docelowego

Na cenę transportu ma wpływ waga towaru oraz jego wymiary, a także sposób wysyłki. Do wyboru mamy transport drogą lotniczą (najszybszy i najdroższy), kolejową, drogową oraz morską (najbardziej opłacalny, lecz w przypadku importu z Chin trwa zwykle 2-3 miesiące). W przypadku wysyłki lotniczej koszt może wynieść kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych za 1 m3 towaru. Różnica w porównaniu do transportu kontenerem morskim jest olbrzymia. Kontener 40-stopowy mieści około 76 m3 towaru, a koszt za transport całego kontenera z Chin wynosił zwykle kilka tysięcy USD (aktualnie mamy do czynienia z rekordowymi stawkami, nawet 16-18 tys. USD).

Cło

Cło, czyli opłata za przewóz towarów przez granicę celną, to podatek nakładany przez państwo na importerów. Wpływa on na wzrost cen zagranicznych towarów, więc w efekcie pokrywa go konsument. Cło waha się zwykle od 0% do 15%. Niska stawka celna nałożona jest na produkty zaspokajające podstawowe potrzeby ludzkie, np. fotele, a także towary, których import jest korzystny dla kraju, np. drewno (państwo unika w ten sposób wycinki drzew na terenie kraju). Wysokie cło pojawia się w przypadku towarów konkurencyjnych do tych, produkowanych w kraju. W Polsce przykładem może być odzież – cło wynosi aż 12%, gdyż krajowa produkcja odzieży jest dość duża. Rowery obłożone są natomiast cłem antydumpingowym wynoszącym prawie 50%!

Cło naliczane jest od wartości towaru wraz z kosztem transportu. Należy pamiętać więc, aby dodać koszt transportu do ceny towaru i dopiero wtedy doliczyć cło. Wysokość stawek celnych można znaleźć pod linkiem:
https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl

koszty importowania

Podatek VAT

W Polsce podatek VAT w większości przypadków wynosi 23%. Jest to opłata naliczana od wartości towaru wraz z kosztem transportu i cłem. Oznacza to, że najpierw do wartości towaru doliczamy koszt transportu, z tej kwoty obliczamy cło, a następnie dodajemy cło i dopiero wtedy obliczamy z sumy VAT. Nieliczne towary, np. produkty medyczne, objęte są niższą stawką VAT, lecz wymagają dodatkowych dokumentów.

Dodatkowe koszty

Należy pamiętać o kosztach związanych z magazynowaniem towarów w kraju zakupu oraz w kraju docelowym, odprawą celną (wywozową oraz importową) oraz zdarzające się czasem niespodziewane opłaty. Do takich niestandardowych kosztów należy np. opłata za skanowanie kontenera na zlecenie Urzędu Celnego lub opłata za utylizację towaru, jeśli nie zostanie on dopuszczony do sprzedaży.

Import z Chin

Jeśli interesuje Cię import z Chin – zapraszamy do skorzystania z usług firmy Discolm. Więcej informacji na stronie: discolm.pl

Jak obliczyć cło?

Przygotowaliśmy materiał wideo na ten temat:

Jeśli chcesz obejrzeć wideo, KLIKNIJ TUTAJ.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *