Baza Taric Isztar

Cło naliczane jest od wartości towaru wraz z kosztem transportu. Czym jest cło, jak sprawdzić obowiązującą stawkę celną? Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na te pytania.

baza taric

Cło

Cło, czyli opłata za przewóz towarów przez granicę celną, to podatek nakładany przez państwo na importerów. Wpływa on na wzrost cen zagranicznych towarów, więc w efekcie pokrywa go konsument. Cło waha się zwykle od 0% do 15%. Niska stawka celna nałożona jest na produkty zaspokajające podstawowe potrzeby ludzkie, np. fotele, a także towary, których import jest korzystny dla kraju, np. drewno (państwo unika w ten sposób wycinki drzew na terenie kraju). Wysokie cło pojawia się w przypadku towarów konkurencyjnych do tych, które są produkowane w kraju. W Polsce przykładem może być odzież – cło wynosi aż 12%, gdyż krajowa produkcja odzieży jest dość duża. Rowery obłożone są natomiast cłem antydumpingowym wynoszącym prawie 50%!

Cło naliczane jest od wartości towaru wraz z kosztem transportu. Należy pamiętać więc, aby dodać koszt transportu do ceny towaru i dopiero wtedy doliczyć cło.

baza isztar

Jak sprawdzić stawkę celną?

Aby sprawdzić obowiązującą stawkę celną należy:

1. Ustalić HS Code, czyli kod nomenklatury celnej

Można zrobić to ręcznie, przeglądając „drzewo” kategorii np. na stronie Taric, zagłębiając się w odpowiednie sekcje
(dostęp pod linkiem: https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl&Expand=true&SimDate=20210714):

baza-taric

Kodów HS można szukać również na innych stronach internetowych lub wpisując w wyszukiwarce Google nazwę produktu, najlepiej w języku angielskim, np. „bicycle HS code” jeśli szukamy kodu HS dla roweru:

hs kod

2. Wyszukać produkt w jednej z baz stawek celnych (np. Taric, Isztar)

Wysokość stawek celnych można znaleźć np. w bazie Taric pod linkiem:
https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=pl

baza Taric

Wybierając odpowiednią pozycję przejdziemy do listy krajów oraz stawek celnych:

wyszukiwarka Taric

Jeśli importujemy towary z Chin, to zwykle obowiązująca będzie stawka dla krajów trzecich.

Aby uniknąć pomyłki, można skontaktować się z dowolnym agentem celnym i poprosić o pomoc w dobraniu odpowiedniego kodu taryfy celnej oraz odpowiedniej stawki cła.

Import z Chin

Jeśli interesuje Cię import z Chin – zapraszamy do skorzystania z usług firmy Discolm. Więcej informacji na stronie: discolm.pl

Wideo na temat wysokości cła:

Jeśli chcesz obejrzeć wideo, KLIKNIJ TUTAJ.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *