Znak CE

Znak CE świadczy o spełnieniu przez producenta europejskich wymagań, które ujęte są w specjalnych rozporządzeniach związanych z normami wyrobu (tzw. „Nowe Podejście” Unii Europejskiej). Oznakowanie CE to informacja, że produkt jest bezpieczny i legalnie wprowadzony do obrotu.

Znak Ce, Znak Zgodności, Znak Zgodności Obowiązkowe

Jak nanieść znak CE?

Do nadania oznakowania CE ma prawo producent lub jego upoważniony przedstawiciel. Importer ani dystrybutor nie może oznakować w ten sposób produktu, podobnie jak nie ma uprawnień do wystawiania deklaracji zgodności. Istnieje jednak osobny przepis prawny, który stanowi, iż importer bądź dystrybutor może zostać potraktowany w tej kwestii jak producent, gdy wprowadza on na rynek produkt ze swoim logiem lub znakiem towarowym, pod własną marką. Wiele osób uważa, że istnieją zewnętrzne jednostki, które „wydają” oznakowanie CE, ale jest to nieprawda. Zdarza się, że wymane jest wykonanie stosownych badań w laboratoriach zewnętrznych, ale samo oznaczenie CE jest zadaniem wyłącznie producenta.

Europa, Unii Europejskiej, Banderą

Kiedy znak CE jest wymagany?

Na terenie Polski oznaczenie CE jest obowiązkowe od 2004 roku i dotyczy tylko niektórych produktów. Muszą one zostać oznakowane przed oddaniem ich do użytku bądź wprowadzeniem do obrotu.

Urządzenia, które wymagają tego znaku to:

  • maszyny,
  • zabawki,
  • urządzenia pomiarowe,
  • urządzenia ciśnieniowe,
  • urządzenia elektryczne,
  • urządzenia radiowe,
  • wyroby budowlane,
  • środki ochrony indywidualnej.

Pozostałe produkty nie muszą posiadać znaku CE, a także nie mogą być nim oznaczane, gdyż takie praktyki podlegają karom.

Sprowadzanie towarów z Chin

Jeśli interesuje Cię import z Chin – zapraszamy do skorzystania z usług firmy Discolm. Więcej informacji na stronie: discolm.pl

Import krok po kroku

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat importu z Chin, w którym Jakub Maj tłumaczy, jak zacząć przygodę z importem:

Jeśli chcesz obejrzeć wideo, KLIKNIJ TUTAJ.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *