Transport w kontenerze

Jeśli zamówiliśmy towar w Chinach i zleciliśmy jego transport drogą morską to zostanie on załadowany do kontenera morskiego niezależnie od tego czy zamówiliśmy jedną paletę czy cały kontener towaru. Różnica polega na tym, że jeśli zamówiliśmy cały kontener to będzie w nim płynął wyłącznie nasz towar i po zaplombowaniu go plombą morską u załadowcy, przetniemy tę plombę i otworzymy drzwi dopiero u siebie na rozładunku. (Chyba, że po drodze trafi się rewizja celna.) Jeśli natomiast zamówiliśmy kilka kartonów luzem lub paletę to nasz towar zostanie załadowany do kontenera z towarami dla innych odbiorców. Rezerwujemy wtedy nie cały kontener a miejsce w kontenerze.

Najliczniejsze i najczęściej wykorzystywane rodzaje kontenerów to:

  • kontener dwudziestostopowy 20’
  • kontener czterdziestostopowy 40’
  • kontener czterdziestostopowy podwyższany 40’HC

Istnieje oczywiście wiele innych rodzajów kontenerów przeznaczonych do transportów specjalistycznych np. kontenery z regulowaną temperaturą, kontenery z otwartym dachem, kontenery platformy, kontenery cysterny itp.

Wymiary standardowego kontenera 20’ (1 TEU) są następujące:

  • długość wewnętrzna 590 cm
  • szerokość wewnętrzna 234 cm
  • wysokość wewnętrzna 238 cm

Kontenery 20’ są wykorzystywane do przewozu ciężkich towarów, które objętościowo nie zajmują wiele miejsca jednak waga uniemożliwia załadowanie większej ilości towaru. Maksymalna dopuszczalna waga brutto towaru wraz z opakowaniem wynosi ok 21 ton. W przypadku tak ciężkich kontenerów są one przewożone odpowiednio krótszymi/ składanymi naczepami kontenerowymi. Innym przypadkiem gdy wykorzystywane są kontenery 20’ to sytuacja, gdy zamawiamy mniejszą ilość lekkiego towaru i jest go za dużo na przesyłkę drobnicową (czyli kontener 20’ jest bardziej opłacalny niż wysłanie jako LCL) a za mało na kontener 40’. Wtedy takie dwa kontenery 20’ mogą zostać załadowane razem na naczepę kontenerową, musimy tylko wcześniej ustalić z przewoźnikiem czy nałoży nasz kontener na przód czy na tył naczepy. W przypadku rozładunków ręcznych jest to z reguły obojętne jednak w przypadku rozładunków rampowych kontener musi stać na tyle naczepy.

Wymiary standardowego kontenera 40’ (2 TEU) są następujace:

  • długość wewnętrzna 1200 cm
  • szerokość wewnętrzna 234 cm
  • wysokość wewnętrzna 238 cm dla 40’ oraz 268 cm dla 40’HC

Kontener 40’HC

Po czym armator rozróżnia zabukowany przez nas kontener? Kontenery posiadają oznaczenia składające się z czterech liter i siedmiu cyfr. Po tym właśnie numerze kontenera składającym się z 11 znaków rozpoznajemy nasz kontener. Po prefiksie kontenera zazwyczaj jesteśmy w stanie rozpoznać do jakiego armatora należy kontener, np. CCLU- armator China Shipping, SUDU- Hamburg Sued, APZU- APL, CMAU- CMA, MSKU- Maersk, MSCU- MSC, YMLU- Yang Ming.

Ładując towar do kontenera musimy go dobrze zabezpieczyć aby np. przy gwałtownym hamowaniu nie przemieścił się w kontenerze i nie uległ uszkodzeniu. Wewnątrz kontenera zazwyczaj umocowane są haki i punkty zaczepień. Jeśli ładujemy towar spaletyzowany, to do kontenera 20’ wejdzie 11 europalet a do kontenera 40’ wejdzie 25 europalet.

hak

Jeśli nasza przesyłka płynie w kontenerze z innymi przesyłkami to warto zastanowić się czy nasz towar ma wystarczająco wytrzymałe opakowanie i czy inne przesyłki mogą zostać nałożone na naszą paletę bądź skrzynię. Jeśli obawiamy się, że pod ciężarem innych towarów nasza przesyłka może zostać uszkodzona, to musimy zgłosić zamawiając transport, że towar nie jest piętrowalny (non- stackable).

Po miesięcznej podróży statkiem kontenery są wyładowywane w terminalu a następnie można je odebrać na specjalne naczepy kontenerowe. Na naczepie może znajdować się jeden kontener 40’ lub dwa tzw ‘lekkie’ kontenery 20’. Kontener przyjeżdża do nas na naczepie i towar musimy wyładować bezpośrednio z kontenera nałożonego na naczepę. Nie ma możliwości zdjąć kontenera na plac lub pozostawić go sobie na własność.

Gdy kontener przyjeżdża do nas na rozładunek to na jego drzwi powinna być założona plomba morska oraz plomba celna. Będą nam potrzebne specjalne nożyce do przecięcia plomby morskiej. Sprawdzając jej numer z listem morskim B/L możemy się upewnić, że po załadunku towaru do kontenera u eksportera nikt nie miał dostępu do zawartości. Numer zdjętej przez nas plomby musi się zgadzać z numerem podanym na B/L Bill of Lading.

Jeśli magazyn w którym planujemy rozładunek posiada rampę a my transportujemy towar w kontenerze 20’ przeznaczonym do połączenia na naczepie z drugim kontenerem 20’, to musimy zwrócić uwagę przewoźnikowi aby nałożył nasz lekki kontener na tył naczepy. W przeciwnym razie kontener może zostać nałożony na przód naczepy i nie będzie go można dostawić do rampy ani podjechać do niego wózkiem widłowym. Jeśli natomiast planujemy rozładunek ręczny to kontener nałożony na przód kontenera nie będzie stanowił problemu. Jeśli kontener zostanie nałożony na przód naczepy to drzwi ma za kabiną ciągnika siodłowego. Ciągnik siodłowy odepnie się od naczepy i będziemy mieć swobodny dostęp do towaru.

Po opróżnieniu kontener musi wrócić do portu na wskazany przez armatora depot, w przeciwnym razie armator po kilku dniach zacznie naliczać opłaty za przestój kontenera (tzw detention).