rekomendacyjny marketing

Internetowy marketing rekomendacji wykorzystuje moc tzw. społecznego dowodu słuszności. Według badań ponad 90% z nas kieruje się podczas podejmowania decyzji opinią innych osób. Rekomendacje dotyczące produktu lub usługi są jednym z istotniejszych czynników, na podstawie których podejmujemy działanie. Dotyczy ono zakupów lub z ich rezygnacji. Marketing rekomendacji określany także jako marketing szeptany bądź rekomendacyjny. Ma na celu zmotywowanie klientów do wyrażania i dzielenia się pozytywnymi opiniami na temat marki, produktu lub usługi. W jaki sposób wykorzystać marketing rekomendacji do promocji swojej marki? Co zrobić, by marketing szeptany był naprawdę skuteczny?

Marketing szeptany – z czego wynika jego siła?

Marketing rekomendacyjny jest wyjątkowo atrakcyjnym narzędziem promocji firmy i jej oferty, co wynika przede wszystkim z walorów, jakie charakteryzują formę komunikacji stanowiącą jego podstawę oraz jego wysokiej efektywności. Największą siłą marketingu szeptanego jest bowiem to, że w przeciwieństwie do tradycyjnej reklamy internetowej, wzbudza on zainteresowanie i cieszy się dużym zaufaniem potencjalnych klientów. Dzięki temu jest obecnie uważany za jeden z kluczowych i najbardziej wartościowych elementów strategii marketingowych ukierunkowanych na kreowanie pozytywnego wizerunku marki.

Klienci ufają autentycznym ocenom innych. Chcą poznać osobiste doświadczenia innych klientów i przy okazji lepiej zgłębić szczegóły oferty. Rekomendacje są też dobrą okazją do wzbudzenia zainteresowania produktem oraz nawiązania dialogu z marką i jej klientami, którzy recenzują ofertę. Każda tego typu interakcja wywołuje emocje i zaspokaja potrzebę ich ekspresji. To z kolei sprzyja budowaniu silniejszych więzi z marką. Co więcej, w sieci funkcjonuje już całkiem sporo miejsc, gdzie można prowadzić efektywne działania w ramach marketingu szeptanego.

marketing rekomendacji

Do dyspozycji mamy różnorodne fora, facebookowe grupy i pozostałe social media. Dochodzą do tego też liczne portale poświęcone rekomendacjom, blogi czy media społecznościowe prowadzone przez influencerów, trendsetterów czy ambasadorów marki itp. Jeśli pojawia się problem z nakłonieniem klientów do wyrażenia opinii mamy też kilka prostych i sprawdzonych narzędzi. Pozwolą nam one wywołać tzw. falę rekomendacji. Są nimi między innymi: wewnętrzny system ocen w sklepie, mailing, zewnętrzne programy rekomendacji, „szum” wokół marki. Ten ostatni zainspirować może doświadczona agencja content marketingowa i wiele, wiele innych.

Kiedy marketing rekomendacji jest naprawdę skuteczny

Marketing rekomendacji może być bardzo efektywny i w krótkim czasie przełożyć się na umocnienie pozycji firmy na rynku i wymierne efekty finansowe. Jednak stanie się to wtedy, gdy władając jego narzędziami, jesteśmy w stanie uniknąć zagrożeń związanych z tą specyficzną formą reklamy. Opinie, komentarze i recenzje nie podziałają na potencjalnego klienta, jeśli pozbawione będą atrybutu wiarygodności i autentyczności. Zwłaszcza, że użytkownicy Internetu w dużej części stali się bardzo wyczuleni na generowane przez pracowników firmy lub pisane na zamówienie opinie na forach dyskusyjnych czy w social media.

marketing szeptany

Jeśli firma nie potrafi umiejętnie korzystać z arsenału, jaki oferuje buzz marketing, może nawet na tych działaniach sporo stracić i bezpowrotnie zniechęcić do siebie klientów. Zdecydowanie lepiej wówczas jest scedować zaplanowanie i prowadzenie tego typu komunikacyjnych akcji promocyjnych sprawdzonej profesjonalnej agencji content marketingowej. Wiele firm ma także kłopot ze skutecznym motywowaniem klientów do formułowania i upowszechniania opinii lub nie zawsze potrafi właściwie zareagować na negatywne komentarze, które zawsze mogą się pojawić. Nawet przy nienagannym standardzie obsługi i wysokiej jakości produktu.

Pokonanie tych trudności nie jest łatwe, wymaga czasu, wyczucia i doświadczenia. Często też dużej pomysłowości. Również w tym wypadku niezastąpiona może być dobra agencja marketingowa, która specjalizuje się w kampaniach Word of Mouth Marketing (WOMM).

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *