artykuły sponsorowane


Aby firma cieszyła się dużym ruchem na swojej witrynie internetowej i zwiększała dzięki temu swoje szanse na sprzedaż produktu czy usługi, musi aktywnie i skutecznie działać na rzecz promocji swojej marki w sieci. Należy też zatroszczyć się o to, by użytkownicy sieci często i bez trudu trafiali na jej stronę. Jednym z narzędzi marketingu internetowego szczególnie pomocnym w zdobywaniu klientów są artykuły sponsorowane. Budują one u korzystających z Internetu świadomość istnienia marki i oferowanych przez nią dóbr, kreują jej pozytywny wizerunek oraz niezwykle skutecznie przyciągają potencjalnych klientów na stronę firmy. Czym są artykuły sponsorowane? Czy warto korzystać z ich pomocy?

Czym jest artykuł sponsorowany?

Artykuły sponsorowane to publikacje umieszczane w różnych (branżowych i niebranżowych) portalach internetowych czy blogach w celu rozreklamowania firmy i jej oferty. W praktyce teksty określane jako artykuły sponsorowane zawierają różne treści dotyczące promowanego biznesu. Przybliżają czytającym jego usługi bądź produkty, prezentują dokonania firmy, ale zazwyczaj nie reklamują jej wprost, a robią to dyskretnie, np. podpowiadają rozwiązanie jakiegoś ważnego problemu i przy okazji dostarczają wiedzy o tym, że dana firma czy sklep oferują środki (usługi czy produkty) do tego przydatne.

Artykuły sponsorowane zawierają ponadto link lub linki przekierowujące na witrynę reklamowanej firmy. Specyficzny charakter artykułu sponsorowanego wynika z jego podstawowych funkcji: artykuł sponsorowany promuje markę oraz wspiera pozycjonowanie strony. Artykuły sponsorowane są zwykle tworzone i publikowane na zamówienie firmy zainteresowanej zwiększeniem swojego zasięgu w sieci, poprawą wizerunku i wzrostem sprzedaży.

artykuł sponsorowany

W jaki sposób artykuły sponsorowane pomagają firmie zwiększyć zyski?

Jeśli tekst opublikowany w Internecie reklamuje firmę, zachwala jej ofertę i w dodatku umożliwia jej potencjalnemu klientowi błyskawiczne przeniesienie się na stronę, widocznie pomaga w zdobyciu większej rzeszy klientów. Tych korzyści wynikających z publikowania artykułów sponsorowanych raczej nie trzeba objaśniać.

Jeśli chodzi o pozycjonowanie stron, sprawa jest również dość oczywista. Większa liczba odwiedzających witrynę to większa sprzedaż, a to, jak będzie kształtował się ruch stronie firmy, zależy w znacznym stopniu od tego, na jakiej pozycji będzie się pokazywać potencjalnym klientom witryna firmy w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce.

Wysokie miejsce na liście wyników pomaga zdobyć pozycjonowanie strony. W tym również jeden z jego istotnych elementów – link building (linkowanie). W skrócie rzecz ujmując, roboty Google’a wyżej wyświetlą witrynę z dużą ilością linków do niej prowadzących. Zarówno bardzo wartościowych linków dofollow, jak i równie potrzebnych – nofollow. Artykuły sponsorowane to doskonała okazja, by zdobyć kolejne odnośniki do własnej witryny.

Sama publikacja, zwłaszcza jeśli będzie wartościowa, ma szansę wywołać ogromny ruch na stronie tych czytelników. Dzięki temu znajdą w niej coś atrakcyjnego dla siebie i tych, z którymi zechcą się oni podzielić publikacją. Czy zatem warto korzystać z artykułów sponsorowanych? Bezwzględnie tak!

Skąd wziąć artykuły sponsorowane i kto je tworzy?

Artykuł sponsorowany można zamówić u różnych specjalistów digital marketingu – bezpośrednio u copywriterów i w agencjach SEO. Zamówisz go także na portalach skupiających autorów tekstów internetowych, a nawet bezpośrednio w wydawnictwie internetowym, które ma następnie opublikować zamówiony tekst. Z pewnością warto przy przygotowaniu artykułów tego typu, skorzystać z pomocy profesjonalistów. Źle opracowany, nieatrakcyjny dla odbiorcy czy najeżony błędami artykuł sponsorowany może wyrządzić firmie więcej krzywd niż korzyści. Na przykład pokazać firmę w złym świetle, w zbyt nachalny sposób serwować przekaz reklamowy. Może też nie wpływać w sposób oczekiwany na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce. Fachowe agencje SEO nie popełniają tego typu błędów.

sponsorowany artykuł

Ile kosztuje artykuł sponsorowany?

Cena artykułu sponsorowanego składa się z dwóch elementów. Pierwszy to koszt napisania tekstu, a drugi to koszt publikacji na danym portalu czy blogu. Koszt publikacji może wynosić od około 400 zł netto wzwyż. Szczególnie w przypadku portali z dużym ruchem unikalnych użytkowników, a w przypadku stron zapleczowych czasem nawet mniej niż 100 zł. Im poczytniejsza będzie to witryna, tym koszt opublikowania tekstu sponsorowanego będzie większy. Jeśli artykuł ma być widoczny na głównej stronie serwisu, być dostępny przez dłuższy czas czy mieć tzw. mocne linkowanie, również należy się liczyć z wyższą opłatą. Cena przygotowania artykułu sponsorowanego również może się rozmaicie kształtować. Może to być 20 zł netto za 1000 zzs, ale i 300 zł za tysiąc znaków. Z pewnością za artykuły sponsorowane lepszej jakości, trzeba zapłacić więcej.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *