linkowanie zewnętrzne i wewnętrzne


Widoczność witryny w Internecie w sposób oczywisty przekłada się na ilość odwiedzających stronę, co z kolei decyduje o tym, czy Twój potencjalny klient wejdzie z Tobą w interakcję. Mówiąc wprost: kupi, pozostawi komentarz, zamówi prenumeratę, zostawi datek itp. Pozycja strony na liście wyników w wyszukiwarce nie bierze się jednak znikąd. Odpowiedzialne jest za nią skuteczne pozycjonowanie strony i stanowiące jego istotny element linkowanie, określane również jako link building. Czym jest link building i dlaczego warto budować dobry profil linków swojej witryny?

Na czym polega link building?

Link building to grupa działań mających na celu zwiększenie ilości linków kierujących do pozycjonowanej strony. Link building to w znacznej mierze po prostu pozyskiwanie linków z wartościowych źródeł (innych witryn). Takich, które będą prowadziły do Twojej strony internetowej. Linki przychodzące można pozyskiwać m.in. z katalogów, stron zapleczowych, forów, portali społecznościowych. Mogą też być z blogów, vlogów, artykułów sponsorowanych, publikacji własnych na popularnych portalach, treści na You Tube, podcastów.

Linkowanie nie ogranicza się jednak jedynie do zdobywania odnośników z innych stron. Warto pamiętać, że wysoka pozycja w organicznych wynikach w wyszukiwarce wymaga również przemyślanego i skutecznego linkowania wewnętrznego, czyli umiejętnego stosowania hiperłączy w obrębie własnej witryny.

link building

Czemu służą linkowanie zewnętrzne i wewnętrzne?

Linkowanie ma zasadniczo jeden konkretny cel – wywindowanie witryny na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. O tym, czy strona zawędruje wysoko, zdecydują algorytmy Google’a. Te oceniają witryny również na podstawie tego, ile odnośników do niej prowadzi i jakie są to linki. Dodatkowo napotkany przez użytkownika sieci link umieszczony we właściwym miejscu może zachęcić go do odwiedzenia naszej strony.

Warto mieć również świadomość, że w praktyce link building pomaga realizować różne istotne z punktu widzenia marketingu zadania. Zdobywanie zewnętrznych linków pozycjonujących stronę pozwala nie tylko zwiększyć liczbę wejść na stronę, ale też może np. budować autorytet i dobry wizerunek marki.

Linki wewnętrzne nie tylko ułatwiają odwiedzającemu witrynę poruszanie się po jej stronach i podstronach, ale przekierowują go do tematów, które mogą go zainteresować, zatrzymać na stronie i skłonić do zakupu. Mogą także, wracając do rankingowania stron przez roboty Google’a, wpływają na ocenę atrakcyjności Twojej witryny.

Jak skutecznie pozyskiwać linki?

Strategia link building może opierać się na różnych sposobach działania i wykorzystywać różne narzędzia. Pomagają one na przykład zweryfikować miejsca wartościowe do pozostawienia w nich odnośnika do strony. Do analiz i ustalenia planu działania w obrębie link building mogą być przydatne m.in. Google Search Console, Majestic, SEMRush czy Link Assistant.

Konieczne będzie też nawiązanie współpracy z redakcjami, wydawcami internetowymi, blogerami czy influencerami. Na polu link building nic jednak nie zdziałasz, jeśli Twoja aktywność będzie niewielka, krótkotrwała lub chaotyczna oraz nie będą jej wspierały inne działania SEO/SEM, wpływające na pozycjonowanie strony.

Ze względu też na skomplikowaną i wymagającą wysokospecjalistycznej wiedzy naturę pozycjonowania, najlepszym rozwiązaniem dla większości firm obecnych w internecie jest zwykle nawiązanie współpracy z agencją cyfrowego marketingu. Zwłaszcza z profesjonalną agencją SEO.

linkowanie

Czy link building jest konieczny dla dobrych efektów pozycjonowania strony?

Chociaż algorytmy wyszukiwarek nieustannie się zmieniają, a na pozycjonowanie strony i pozyskanie konwertującego ruchu na stronie wpływ ma coraz większa gama czynników związanych z poziomem atrakcyjności contentu budującego witrynę czy użyteczności strony z punktu widzenia użytkownika, link building pozostaje jedną z najskuteczniejszych metod promowania witryny w sieci.

Linkowanie jest wciąż też nieodzowną składową praktyk zapewniających wysokie miejsce na wynikach wyszukiwania. Póki co, mimo ewolucji robotów indeksujących, ranga link building nie maleje. Nie należy się łudzić, że pozycjonowanie strony pozbawionej dobrego profilu linków może zakończyć się sukcesem.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *