Przesyłki lotnicze

Transport lotniczy jest często wykorzystywany przy imporcie z dalekich krajów, na przykład z Chin. Największą zaletą drogi powietrznej jest szybkość transportu oraz jego duża dostępność, a co za tym idzie łatwość w organizacji wysyłki. Poniżej wyjaśniamy jak wyglądają różne sposoby transportu drogą powietrzną, a także jakie plusy i minusy wiążą się z nimi.

Jednostkowe urządzenie ładunkowe

ULD, czyli Unit Load Devices, to pojęcie ważne w transporcie lotniczym. Oznacza ono tzw. jednostkowe urządzenie ładunkowe, czyli specjalne kontenery lotnicze lub palety. Przesyłki są łączone i komponowane wspólnie tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Zarówno palety, jak i kontenery lotnicze, to bardzo popularne formy transportowania towarów na długich trasach. Są one tworzone z lekkich materiałów, co niezwykle istotne w przypadku korzystania z samolotu - obniżenie wagi ładunku pozwala na umieszczenie większej ilości przesyłek razem. Lekkość ULD nie jest jednak równoznaczna z niską wytrzymałością - kontenery i palety tworzy się z aluminium, często łączonym też z poliwęglanem. Wykorzystanie takiego materiału sprawia, że ładunki są bezpieczne i chronione przed uszkodzeniami w transporcie.

Kontenery lotnicze i palety

Kontener lotniczy jest zbudowany z podstawy, ram bocznych oraz panelów dachowych i posiada drzwi. Podstawa musi być bardzo solidna. W zależności od tego jakie ładunki transportujemy, w niektórych przypadkach wskazane jest korzystanie z kontenera posiadającego funkcję chłodzenia czy wentylację. Istnieją także kontenery składane oraz wyposażone w izolację.

Palety stanowią tańszą wersję kontenerów. Są mniej różnorodne i nie znajdziemy palet wyposażonych w dodatkowe opcje, w przeciwieństwie do kontenerów. Zaletą palet jest natomiast fakt, że mieszczą się na nie towary, które są zbyt duże, aby umieścić je w kontenerach lotniczych. Palety poleca się też do transportu produktów, które nie wymagają zakrycia, a także, gdy nie jest ono wskazane ze względu na właściwości towaru. Tym samym, paleta nie chroni jednak przed czynnikami zewnętrznymi, w przeciwieństwie do kontenera. Jak widać, oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Od indywidualnej sytuacji zależy, która metoda okaże się lepsza.