BDO, czyli Baza Danych Odpadowych - jaki ma związek z importem?

Zajmując się importem należy zapoznać się dokładnie z rejestrem BDO. W niniejszym tekście wyjaśniamy czym jest, jaki ma związek z importem oraz jak przebiega rejestracja w bazie.

Czym jest Baza Danych Odpadowych?

BDO to Baza Danych Odpadowych, a właściwie Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami, gdyż tak brzmi pełna nazwa tego systemu. Składa się on z kilku działów - rejestru BDO, ale również modułów sprawozdawczości oraz ewidencji. Rejestr pojawił się w 2018 roku, kolejne elementy dodano w 2020 roku. Wcześniej Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ) prowadził rejestr. Celem systemu jest zwiększenie kontroli nad odpadami przez państwo, a także unikanie nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem gospodarki. Wszystkie bazy dostępne są w Internecie, co ułatwia załatwianie formalności z nimi związanych.

Z Tworzyw Sztucznych, Odpadów, Recykling, Śmieci

Importerzy są zobowiązani do rejestracji w BDO

Osoby, które nie zajmowały się jeszcze importem, często nie mają świadomości, że importer musi zarejestrować się w BDO. Mogłoby wydawać się, że temat odpadów oraz sprowadzania towarów to dość odległe kwestie, ale to nieprawda. Każda osoba, która importuje do Polski, musi znaleźć się w rejestrze BDO i staje się tym samym odpowiedzialna za prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości odpadów w tym systemie.

Dotyczy to sprowadzania produktów takich, jak:

  • produkty w opakowaniach,
  • opakowania,
  • baterie i akumulatory,
  • opony,
  • oleje smarowe,
  • pojazdy,
  • sprzęt elektroniczny,
  • sprzęt elektryczny.

W tych przypadkach importer zobowiązany jest do rejestracji w BDO.

Jak zarejestrować się w BDO?

W celu rejestracji w Bazie Danych Odpadowych, należy uiścić opłatę rejestrową na rachunek Urzędu Wojewódzkiego. Opłata ta wynosi 100zł (mikroprzedsiębiorcy) lub 300zł (pozostali przedsiębiorcy) i należy ponawiać ją co roku. Dopiero gdy opłacimy odpowiednią kwotę i posiadamy dowód wpłaty, możemy dopełnić formalności poprzez stronę www.biznes.gov.pl, gdzie znajdziemy wniosek i dodatkowe dokumenty, które mogą być potrzebne (dotyczą importerów zajmujących się sprzętem elektrycznym oraz elektroniką). Czas oczekiwania na weryfikację wniosku przez Urząd Wojewódzki wynosi 7 dni. Jeśli będzie miała miejsce niezgodność w dokumentach, Urząd prześle do osoby wnioskującej prośbę o ponowną wysyłkę poprawnych dokumentów.

Ważne informacje

Procedura rejestracji w Bazie Danych Odpadowych kończy się nadaniem indywidualnego numeru rejestrowego, który zostaje przyznany przez marszałka danego województwa i składa się z 10 cyfr. Numer rejestrowy należy umieszczać na wszelkiego rodzaju umowach i dokumentach. Warto zapamiętać też, że importer ma 30 dni na aktualizację danych, jeśli ulegną one zmianie. W przypadku zamknięcia firmy - termin na poinformowanie o tym Urzędu wynosi 14 dni.

Co jeśli nie chcesz rejestrować się w bazie BDO?

Wiele firm oferuje kompleksowe usługi importowe i warto korzystać z ich oferty, jeśli zależy nam na sprowadzeniu produktu na teren Polski, ale liczba potrzebnych formalności przytłacza nas. Wiele osób zaczynających swoją przygodę z importem, decyduje się początkowo na tego typu rozwiązanie. Dzięki temu może skoncentrować się na wyborze importowanego towaru i rozplanowaniu dalszych działań, zamiast na rejestracji w bazie BDO czy na dokumentacji potrzebnej do odprawy celnej. Zlecenie importu stosownej firmie pośredniczącej ma swoje zalety, takie jak uzyskanie polskiej faktury VAT.

Import krok po kroku

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat importu z Chin, w którym Jakub Maj tłumaczy, jak zacząć przygodę z importem:

Jeśli chcesz obejrzeć wideo, KLIKNIJ TUTAJ.