Oferta konsolidacyjna

Oferta konsolidacyjna do krajów UE

Polski eksport towarów do krajów Unii Europejskiej wciąż rośnie. Polskie firmy coraz bardziej odważnie rozpoczynają sprzedaż swoich produktów nie tylko na krajowym rynku ale w całej Unii korzystając z braku barier celnych oraz dostępu do dużo większej liczby potencjalnych odbiorców dysponujących wyższą siłą nabywczą pieniądza.

Produkty oferowane przez polskich sprzedawców konkurują z produktami lokalnych sprzedawców z Europy Zachodniej przede wszystkim ceną. Całkowity koszt zakupu dla odbiorcy to koszt towaru + koszty jego wysyłki, stąd naturalne jest iż oprócz niskiej ceny za towar sprzedawcy poszukują również najtańszych rozwiązań do wysyłki swoich produktów z Polski.

Gdy firma dopiero rozpoczyna swoją sprzedaż na rynku UE ilość wysyłek najczęściej nie przekracza kilkanaście sztuk w miesiącu. Przy tak niewielkim wolumenie sprzedawcy nie mają możliwości uzyskania dobrych stawek na przesyłki bezpośrednio od firm kurierskich, dodatkowo możliwość uzyskania jakiegokolwiek rabatu wiążę się z podpisaniem odpowiedniej umowy.

W takich przypadkach najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług brokerów kurierskich którzy oferują serwis firm kurierskich po dużo niższych stawkach, bez konieczności podpisywania umowy i bez żadnych dodatkowych zobowiązań. W zależności od kierunku i wielkości przesyłki oznacza to oszczędności dla firmy rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu procent stawki podstawowej.

Powyższe rozwiązanie jest najbardziej atrakcyjne dla firm które wysyłają kilka, kilkanaście przesyłek w miesiącu. Co jednak w przypadku kiedy ilość przesyłek zacznie się zwiększać i osiągnie poziom kilkudziesięciu czy nawet kilkuset paczek w miesiącu?

Istnieje jeszcze jedno, mniej znane rozwiązanie oferowane przez brokerów kurierskich, które pozwala na dodatkowe oszczędności na kosztach transportu. Polega ono na konsolidacji paczek w Polsce i ich dostawie w zbiorczych opakowaniach do magazynu dystrybucyjnego brokera kurierskiego.

W Polsce, dla przesyłek o wadze płatnej do 30 kg większość firm kurierskich stosuje jedną stałą stawkę. Tak więc firmy które wysyłają paczki o niewielkiej wadze (1-5 kg) jak i wymiarach są w stanie skonsolidować je w zbiorcze przesyłki o wadze max. 30 kg.

Im więcej paczek będzie skonsolidowanych w jednej zbiorczej przesyłce tym niższy całkowity koszt transportu pojedynczej paczki. Przykładowo, jeśli założymy iż koszt transportu przesyłki o wadze 30 kg wynosi w Polsce 10 PLN, dla 10 paczek koszt dostawy pojedynczej paczki wyniesie 1 PLN; jeśli zostaną skonsolidowane tylko 2 paczki, koszt dostawy pojedynczej wyniesie 5 PLN.

Jeśli tylko sprzedawca posiada odpowiednio duży wolumen miesięczny (średnio > 30-50 paczek w miesiącu) i jego przesyłki nadają się do konsolidacji pod względem parametrów jest w stanie wynegocjować z brokerem kurierskim dodatkowy rabat na dostawy do krajów UE sięgający nawet -30% stawki detalicznej. Dodając do tej stawki kilka złotych za dostawę paczki w Polsce w przesyłce skonsolidowanej całkowity koszt transportu paczki do UE od drzwi do drzwi jest niższy średnio o kilkanaście złotych od stawki podstawowej.

Paczki do magazynu dystrybucyjnego brokera kurierskiego mogą oczywiście być dostarczane również własnym transportem i tutaj w uprzywilejowanej pozycji są sprzedawcy których siedziba firmy znajduje się w tym samym mieście lub niedaleko magazynu kuriera.

Ze wszystkich krajów Unii Europejskiej największym partnerem eksportowym Polski są Niemcy. Bardzo atrakcyjną ofertę konsolidacyjną na transport paczek z Polski do Niemiec, dedykowaną tylko na ten rynek można znaleźć na stronie http://allekurier.pl/kurier-do-niemiec.

Koszt dostawy zaczyna się od 24,76 PLN dla paczek o wadze do 2 kg, za przesyłki o wadze do 30 kg stawka to 33,04 PLN. Jak zawsze w przypadku oferty konsolidacyjnej do powyższych stawek należy doliczyć koszt dostawy przesyłki ze zbiorczymi paczkami do magazynu dystrybucyjnego przewoźnika, który mieści się w Zgorzelcu.

Na dostawy przesyłek skonsolidowanych w Polsce Allekurier oferuje również bardzo atrakcyjną stawkę: 10 PLN za przesyłkę o wadze płatnej do 31,5 kg. Przy wysyłce kilku paczek w zbiorczej przesyłce jednostkowy koszt dostawy paczki po Polsce wyniesie więc raptem kilka złotych.

Wartym podkreślenia jest fakt iż aby skorzystać z tej oferty nie jest wymagany minimalny wolumen miesięczny wysyłanych paczek. Stąd jest to rozwiązanie szczególnie komfortowe dla klientów którzy w danym dniu czy okresie czasu mają do wysłania kilka paczek do różnych odbiorców w Niemczech i szukają obniżenia całkowitego kosztu transportu. Nie ma żadnych stałych czy ukrytych opłat, nadawca płaci tylko za samą usługę transportu paczek.

Przeciętny czas dostawy przesyłki z Polski do Niemiec to 3 dni:

  • 1. dzień – odbiór przesyłki zbiorczej od nadawcy w Polsce
  • 2. dzień – dostawa do magazynu dystrybucyjnego w Zgorzelcu, dekonsolidacja i przekazanie paczek do niemieckiego kuriera
  • 3. dzień – dostawa do odbiorcy w Niemczech

Oferta funkcjonuje pod nazwą GLS Business Parcel i można ją aktywować samodzielnie na stronie AlleKurier.pl