Jak sprawdzić firmę zagraniczną przed podjęciem z nią współpracy?

Kiedy wybierzesz firmę, z którą chcesz nawiązać współpracę, sprawdź ją najpierw bardzo dokładnie. Jeśli jest to podmiot, który znalazłeś w jednym z serwisów aukcji internetowych (np. eBay, Alibaba), poszukaj komentarzy oraz opinii, jakie wystawili mu inni użytkownicy, sprawdź ilość przeprowadzonych przez niego transakcji, dowiedz się, czy ma status „gold supplier”, co jest z pewnością potwierdzeniem jego wiarygodności i rzetelności. Jeśli jest to natomiast firma, której nie można znaleźć w takim serwisie, warto poświęcić dużo czasu na poszukiwanie informacji na jej temat w internecie – na forach, gdzie klienci dzielą się uwagami i spostrzeżeniami. Ostrożności nigdy za wiele. W ten sposób w porę ustrzeżesz się przed nieuczciwym kontrahentem.

Inną formą weryfikacji jest skorzystanie z pomocy firm consultingowych, jak np. chinskiraport.pl. Najczęściej korzystają z niej klienci przy dużych kontraktach. Weryfikacja, jaką przeprowadzają firmy consultingowe, opiera się na dokładnym zbadaniu firmy w miejscu, w którym prowadzi działalność, głównie poprzez badanie zgodności danych firmy, jakie nam udostępniono z danymi znajdującymi się w sądzie rejestrowym – potwierdza się, czy firma istnieje i jest zarejestrowana, jakie posiada licencje oraz certyfikaty, jaka jest jej kondycja finansowa, czy konto, które podano nam, jako konto firmowe jest nim rzeczywiście czy też może należy do osoby prywatnej.>

Firmie consultingowej można także zlecić badanie jakości i ilości samego towaru. W momencie, kiedy gotowy on jest do transportu, jej przedstawiciele zjawiają się w magazynie firmy sprzedającej, by sprawdzić, czy towar spełnia oczekiwania nabywcy i jest zgodny pod względem ilości i jakości ze złożonym zamówieniem.