Dropshipping - zalety i wady

Dropshipping to usługa przeznaczona głównie dla osób zaopatrujących się w dużych hurtowniach. Wchodzi ona w skład oferty coraz większej ilości hurtowni. Na czym to polega? Wykorzystując dropshipping właściciel sklepu nie trzyma całości towaru „u siebie”. W wielu wypadkach nawet nie posiada towaru, który oferuje swoim klientom. Część lub całość towaru w momencie sprzedaży znajduje się wciąż u dostawcy (np. hurtowni). W momencie gdy klient zakupi towar w sklepie, sprzedawca zakupuje go w hurtowni skąd wysyłany jest on bezpośrednio do klienta. Jak każde z opisywanych rozwiązań dotyczących organizacji wysyłek towaru, dropshipping ma swoje wady i zalety:

Zalety dropshippingu

  • dropshipping ogranicza koszty i inwestycje związane z otwarciem działalności handlowej do minimum, gdyż nawet nie są wymagane środki na zakup towaru z góry. Kupujemy towar handlowy dopiero w momencie gdy mamy gwarancję, że się sprzeda (bo już mamy na niego zamówienie klienta)
  • dropshipping usuwa konieczność wykonywania pracy magazynowej, ponieważ całą tą pracę wykonuje za nas nasz dostawca, czyli hurtownia.
  • dropshipping skraca czas realizacji zamówienia, ponieważ towar z hurtowni jest wysyłany bezpośrednio do klienta, z pominięciem sprzedawcy/sklepu.

Wady dropshippingu

  • dropshipping wymaga dużej dozy zaufania wobec hurtowni, która będzie realizować wysyłki. Sprzedawca traci bowiem prawie zupełnie kontrolę nad procesem realizacji zamówień. Nie ma prawie żadnego wpływu na to kiedy towar zostanie wysłany, w jaki sposób będzie zapakowany itd. itp.
  • korzystając z dropshippingu, sprzedawca przekazuje też hurtowni istotny wpływ na swoją reputację i markę. Dzieje się tak dlatego, że sprzedawca oferuje swoim klientom do zakupu towar, którego tak naprawdę nie posiada. Wyłącznie na podstawie wiedzy, że ten towar powinien być dostępny w hurtowni. Nie ma on jednak żadnego wpływu na metodykę zatowarowywania hurtowni, utrzymywane tam stany magazynowe czy też na szybkość uzupełniania zapasów w przypadku braków towarowych. Oznacza to, że jeśli sprzeda towar, którego w danym momencie hurtownia nie posiada – wszystkie słuszne pretensje spadną na niego, bo przecież klienta nie musi obchodzić jak działa sklep internetowy. On wie tylko, że towar zamówił i jeszcze go nie otrzymał lub też otrzymał go z opóźnieniem.

Nie trać czasu na dropshipping, sprawdź zalety fulfillmentu!